Bölcsőde Rákoskeresztúr központjában
Rákoskeresztúron, a kerület központjához közel, szép családi házas környezet szélén működik bölcsődénk. Az intézményt 2009-ben újították fel. Jelenleg 36 fő kisgyermeket tudunk fogadni.
Integráció megvalósulása bölcsődénkben
Bölcsődénk a kerület olyan intézménye, melynek minden csoportjában integrálunk sajátos nevelési igényű, illetve korai fejlesztésre gondozásra jogosult kisgyermekeket is. Összességében 36 fő gyermek bölcsődei ellátását biztosítjuk, melyből 24 fő tipikus fejlődési ütemű, valamint 12 fő sajátos nevelési igényű, illetve korai fejlesztésre, gondozásra jogosult. Egyik csoportszobánkban részleges integráció keretében, a többi három csoportszobánkban pedig teljes integrációban látjuk el a bölcsődénkbe járó gyermekeket.
A teljes integráció során a bölcsődei csoportban egy vagy két sajátos nevelési igényű, illetve korai fejlesztésre, gondozásra jogosult gyermek nevelése zajlik a tipikusan fejlődő gyermektársakkal együtt.
A részleges integrációt a gondozási egység (két csoportszoba) részeként alakítjuk ki. Ebben az esetben a gondozási egységen belül az egyik csoportszobában tipikusan fejlődő gyermekek ellátása történik, a másik csoportszobában sajátos nevelési igényű, illetve korai fejlesztésre, gondozásra jogosult gyermekeket látunk el. Integrációjuk a napközbeni közös játék során történik a csoportszobákban és a bölcsőde játszókertjében, valamint a gyermeköltözőben és a fürdőszobahasználat során.
A gyermekek korai fejlesztése
A sajátos nevelési igényű, illetve korai fejlesztésre, gondozásra jogosult gyermekek korai fejlesztését a 17. kerületi Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat szakemberei látják el az épületünkben található torna, illetve egyéni fejlesztőszobában.
Célunk az integrációval
Olyan ellátási forma biztosítása, mely az együttes élmény megélésén keresztül új szocializációs helyzetet teremt az ép fejlődési ütemű és sajátos nevelési igényű kisgyermekek számára. A másként fejlődő gyermekeknek segítséget nyújtunk az érdeklődés kivetítésében, az utánzásos tanulás lehetőségeinek megteremtésében. Az átlagosan fejlődő gyermekek számára pedig már a személyiségfejlődés korai szakaszában lehetőséget biztosítunk az egymás iránti tolerancia megélésére. Szeretnénk mintát nyújtani az előítéletmentességre, a másság kezelésére, elfogadására.
A bölcsőde környezete a gyermekek igényeihez igazodva
Bölcsődénk két egység négy csoportszobájában fogadja a gyermekeket. Minden egység (Katica és Méhecske) csoportszobához tartozik egy-egy gyermeköltöző, fürdőszoba és árnyékolóval ellátott nyitott terasz, ami a parkosított rögzített és mobil játékeszközökkel, pancsolóval felszerelt udvarrészhez kapcsolódik.
A csoportszobák berendezése korszerű, ízléses. Több mozgáslehetőséget nyújtó játékeszköz található meg mindegyik csoportszobánkban, de emellett külön sarkok vannak kialakítva a nyugodt játék biztosítására. Minden szobában sószekrény található, amely jó minőségű levegőt biztosít minden évszakban.
Só-és tornaszobánk
A 2015-óta működő sószobánkkal próbáljuk elősegíteni a gyermekeink egészségének védelmét. Egy előre tervezett beosztás szerint, heti két alkalommal 20 percet töltenek el a gyermekek a sószobában. A jól felszerelt tornaszobát a fejlesztéseken kívül levegőzésre alkalmatlan időben a csoportok is igénybe veszik, ahol a gyermekek a csoportszobai lehetőségek mellett kiélhetik mozgásigényüket.
A gondoskodó felnőttek
A gyermekek gondozását, nevelését nyolc fő szakképzett, szakmai tapasztalattal rendelkező kisgyermeknevelő végzi. Munkájukat a bölcsődei dajkák, valamint a technikai személyzet (konyhai dolgozó, mosó-vasaló, gondnok) segíti. A bölcsődénkbe járó gyermekek fizikális fejlődését a bölcsődék gyermekorvosa kíséri figyelemmel. A gyermekek gondozása és nevelése során a bölcsődepszichológus, a bölcsődék gyógypedagógusa és a szakmai tanácsadó nyújt számunkra segítséget.
Munkánkat szakmai szempontok alapján végezzük
Szakmai munkánkat a bölcsődei gondozás-nevelés országos alapprogramjában foglaltak alapján végezzük, mely tartalmazza a pedagógiai munka alapelveit, figyelembevéve a 0-3 éves korosztály életkori sajátosságait, és a gyermekek értelmi és érzelmi fejlődését.
Játék
A korai életévekben alapozódnak meg a megismerő, érzelmi és társas kompetenciák, ezért támogatásuk kiemelt jelentőséggel bír számunkra a nevelés során. Biztosítjuk annak lehetőségét, hogy a játékon keresztül a bölcsődénkbe járó gyermekek ismeretekhez, élményekhez, tapasztalatokhoz jussanak, átélhessék a spontán tanulás örömét, megerősödjön bennük a világ megismerésének vágya. Kíváncsiságuk fenntartásával, pozitív visszajelzésekkel segítjük önálló kezdeményezéseiket.
Zenei nevelés
A csoportokban a derűs, barátságos légkört az éneklés, dalos játékok, népdalok és értékes zeneművek segítségével teremtjük meg. A gyermekek zenei fejlődését, a hagyományok megismerését és továbbélését a mindennapos éneklésen és mondókázáson túl a Tesz-vesz muzsika eszközeivel is igyekszünk segíteni a kisgyermeknevelők közreműködésével.
Mozgás
A kisgyermekek mozgásigénye rendkívül nagy, számukra örömforrás a mozgás. Fontos feladatunknak tartjuk a megfelelő napirend kialakítását, hogy elegendő idő jusson a gyermekek mozgásszükségletének kielégítésére, a különféle mozgásformák gyakorlására, újak elsajátítására. A nagymozgásos játékokra leginkább a bölcsőde udvarán nyílik lehetőség több rögzített fa-és mobil játékeszköz segítségével. Mindezt az udvari tartózkodáson kívül a csoportszobákban is biztosítjuk a különböző mozgásfejlesztő játékeszközökkel, csepphintával, Ayres hálóval, szobai motorokkal, különböző szivacsos Wesco elemekkel, alagutakkal, illetve erre a célra szívesen igénybe vesszük a mindennapokban használatos tárgyakat is.
Alkotás
Az alkotó tevékenységeknél az öröm forrása maga a tevékenység. Elsődleges általa az érzelmek feldolgozása és kifejezése, az együttes élmény és örömteli pillanatok nyújtása mellett az új technikák elsajátításának lehetősége. A leggyakoribb alkotó tevékenységek bölcsődénkben a firkálás, festés, mintázás, gyurmázás, ragasztás, gyűrés, tépés, stb. Az elkészült „műveket” egy időre kihelyezzük a csoportszobákban, majd a gyermekek hazavihetik.
Gyermekek étkeztetése
A bölcsődei élelmezés során a korszerű csecsemő-kisgyermek táplálási elveket vesszük figyelembe, úgy, hogy a táplálék mennyiségileg és minőségileg helyes összetételű legyen. Erről a dietetikus és az élelmezésvezetők gondoskodnak. Hogy az ételek a biztonsági és higiéniai követelményeknek is megfeleljenek, korszerű konyhatechnikai eljárások alkalmazásával érjük el. Fontos számunkra, hogy az ételek ízletesek, a gyermekek számára kedveltek legyenek.
Bölcsődénkben tálalókonyha van kialakítva, az ételeket a Napraforgó Bölcsődében készítik el és szállítják házhoz.
Izgalmas programok
Minden évben a gyermeknap környékén „Mirr Murr” napot ünneplünk, sok színes program kíséretében. Adventi időben és a Húsvéti időszakban kézműves családi délutánokat tartunk. Minden évben vendégünk a Mikulás, farsangi időben pedig a bölcsőde apraja nagyja különböző jelmezekbe öltözve vigad.